پانل های دیواری پیش ساخته

پانل های دیواری پیش ساخته
5
(5)

پانل های دیواری پیش ساخته و کارایی آنها چیست؟

پانل های دیواری پیش ساخته بخش هایی از دیوار هستند که در یک محیط کنترل شده و داخلی ساخته می شوند که در آن سازنده هر قطعه را طراحی، اندازه گیری، برش و مونتاژ می کند تا به طور ماهرانه ای متناسب با کاربری نهایی مورد نظر خود باشد. به جای قاب بندی و ساخت پانل های دیواری در محل ساخت و ساز، این اجزای پانل دیواری در یک کارخانه تولیدی ساخته می شوند که مهندسی این اجزا را نیز به دقت انجام می دهد. از آنجا پانل های دیواری مونتاژ شده و به محل کار ارسال و نصب می شوند.

صفحات پیش ساخته گچی علاوه بر سبک بودن، دارای ویژگی‌هایی نظیر استحکام مکانیکی، عایق حرارتی و صوتی، مقاومت به آتش و تناسب ابعاد نسبت به نیازهای ساختمانی می‌باشند. ضخامت و ابعاد این صفحات نیز متنوع است و به محل استفاده و نیازهای پروژه مرتبط است.

با توجه به سبک و سرعت بالای نصب صفحات پیش ساخته گچی، از آن‌ها در پروژه‌های ساختمانی، بازسازی و بهسازی ساختمان‌ها، تجهیزات تجاری و صنعتی، واحدهای مسکونی و سایر بخش‌ها استفاده می‌شود.

دیوار گچی

مراحل تولید صفحات پیش ساخته گچی

مراحل تولید صفحات پیش ساخته گچی عموماً شامل مراحل زیر می‌شود:

1. آماده‌سازی مواد اولیه: در این مرحله، مواد اولیه برای تولید صفحات پیش ساخته گچی آماده می‌شوند. مواد اولیه اصلی شامل ماده گچ، آب، فیبرهای تقویتی و مواد شیمیایی افزودنی نظیر روان‌کننده‌ها و تنظیم‌کننده‌ها است.

2. ترکیب مواد اولیه: در این مرحله، مواد اولیه با توجه به ترکیب دقیق فرمولاسیون تولیدکننده با یکدیگر ترکیب می‌شوند. این عمل ممکن است با استفاده از میکسرهای خاص صورت گیرد تا مواد به طور یکنواخت ترکیب شوند.

3. ریخته‌گیری و شکل‌دهی: پس از ترکیب مواد اولیه، مخلوط به شکل لازم برای صفحات پیش ساخته گچی می‌ریزد. این مخلوط به وسیله قالب‌های مناسب و با استفاده از تجهیزات خاص ریخته‌گیری می‌شود. قالب‌ها می‌توانند شامل قالب‌های فلزی، پلاستیکی یا چند قالب دو جداره باشند.

4. خشک کردن: پس از ریخته‌گیری، صفحات پیش ساخته گچی در محیط مناسب برای خشک شدن قرار می‌گیرند. این فرآیند ممکن است با استفاده از هوای طبیعی، اتاق‌های خشک کن، تونل‌های خشک کن و گازهای تجفیف کنترل شده انجام شود. خشک شدن صفحات پیش ساخته گچی ممکن است مدت زمان طولانی نیاز داشته باشد تا رطوبت به‌طور کامل از آن‌ها برداشته شود.

5. پس از خشک شدن، صفحات پیش ساخته گچی آماده استفاده می‌شوند. آن‌ها می‌توانند به عنوان صفحات دیواری یا سقفی در پروژه‌های ساختمانی استفاده شوند. این صفحات معمولاً به روش‌های مختلفی مانند چسباندن، برچسب زدن یا ساده‌ترین شکل ممکن روی سازه نصب می‌شوند.

شرایط تولید

مراحل تولید صفحات پیش ساخته گچی به شرایط خاصی نیاز دارد. برخی از شرایط که در تولید این صفحات مهم هستند عبارتند از:

1. درجه حرارت: معمولاً درجه حرارت نیازمندی‌های خاصی برای مراحل تولید صفحات پیش ساخته گچی دارد. درجه حرارت مناسب برای ترکیب مواد اولیه، خشک کردن و نصب و نهایتاً به دست آوردن خواص مکانیکی و استحکام صفحات مهم است.

2. رطوبت: رطوبت محیط نیز می‌تواند تأثیر بسیار زیادی بر روند تولید صفحات پیش ساخته گچی داشته باشد. اندازه‌گیری دقیق و کنترل رطوبت در ترکیب مواد اولیه و خشک شدن صفحات بسیار مهم است.

3. وزن : صفحات پیش ساخته گچی پس از تولید باید وزنی مناسب داشته باشند تا به راحتی قابل حمل و نصب شوند. برای این منظور، کنترل دقیق و تعیین وزن مناسب در جریان تولید صفحات لازم است.

4. محیط کار: محیط کار به عنوان یک شرط مهم در تولید صفحات پیش ساخته گچی باید ایمن، سالم و مناسب باشد. به عنوان مثال، همه ایمنی‌های مربوط به استفاده از مواد شیمیایی، وجود تهویه مناسب و محافظت در برابر گرد و غبار و صدمات جسمانی مهم هستند.

 

مراحل تولید پانل گچی از ابتدا

تولید پانل های گچی با استفاده از یک فرمولاسیون خاص و روی یک خط تولید پیوسته انجام میشود، پانل های روکش دار با فرمولاسیون خاصی تولید میشوند که گچ را در بین کاغذهای بسیار محکم قرار میدهند، این کاغذها باید از جنس قابل بازیافت باشند.

این پنل ها به طور معمول با عرض 1200 میلی متر و با طول 2000 تا 3000 میلیمتری و با ضخامت 5.9 تا 18 میلیمتر تولید میشوند.

استخراج مواد خام و خرد کردن آنها

در مرحله استتخراج مواد خام برای تولید صفحات پیش ساخته گچی یا پانل های گچی، مواد اولیه خام استخراج میشوند و پس از خرد شدن و آسیاب شدن، تبدیل به مواد پودری شکلی میشوند.

مخلوط کردن مواد اولیه

پس از اینکه مواد اولیه برای تولید پانل ها خرد شدند و به شکل پودر در آمدند، آنها را با استفاده از آب و افزودنی های دیگر مخلوط میکنند. مخلوط اندود گچ مایع را را روی ورقه ای از کاغذ میریزند و سپس ورقه بالایی را روی آن قرار میدهند.

تحت فشار قرار دادن گچ مایع

در این مرحله، پنل های تولید شده را بین غلتک ها تحت فشار قرار میدهند. تا پلاستر برد تشکیل شود.
دلیل استفاده از کاغذ در تولید پلاستر ها، محافظت از هسته گچی و بهبود آن از نظر شیمایی و مکانیکی است.

خشک کردن پلاستر بردها در کوره

در این مرحله برای گرفتن رطوبت اضافی گچ آنها را در کوره خشک میکنند تا رطوبت اضافی آن حذف شود. زمانی که این بردها را معرض حرارت قرار میدهند، استحکام لایه های گچی هم افزایش پیدا میکند.

برای ساخت پانل ها، بیشتر حجم آنها مورد نظر است نه وزن آنها، یعنی بیشتر توجه بر این مسئله است که حتی در حجم بالا هم وزن پانل ها کم باشد.

به همین جهت گاهی برای تولید صفحات گچبرگ از گچ پوک شده استفاده میکنند. و پنل های ساخته شده با استفاده از گچ پودر شده دارای حجم بزرگتر اما وزن کمتری دارند.

 

بنابراین، چرا از پانل های دیواری پیش ساخته استفاده کنیم؟

استفاده از پانل های دیواری پیش ساخته در پروژه های ساختمانی مزایای مختلفی را برای هر پروژه ساختمانی، تجاری یا مسکونی ارائه می دهد. بزرگترین مزیت پانل های دیواری پیش ساخته توانایی آنها در کمک به پروژه های ساختمانی است که بودجه های محدود و زمان بندی های دقیق را رعایت کنند. از آنجایی که پانل ها بر اساس مشخصات دقیق هر شغل ساخته و تحویل می شوند، متخصصان ساخت و ساز نیازی به نگرانی در مورد هدر رفتن مواد، کمبود نیروی کار یا تاخیر در آب و هوا ندارند. مزایای اضافی اجزای پانل دیواری عبارتند از:

  • امکان ادامه پیشرفت ساخت و ساز بدون وقفه
  • پایبندی به بودجه های فشرده
  • ارائه درجه بالایی از کیفیت و دوام
  • پانل های دیواری با مهندسی دقیق
  • کمک به ایجاد یک سایت شغلی امن تر
  • نصب سریع و بدون درز
  • کاهش ضایعات پروژه ها
  • کمک به مبارزه با کمبود نیروی کار در پروژه های ساختمانی

 

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 5

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

فاطمه جلیلی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *