رابیتس چیست و چه کاربردی دارد؟

رابیتس چیست
5
(3)

رابیتس چیست و چه کاربردی دارد؟

رابیتس چیست رابیتس به ورق های فولادی مشبکی گفته می شود که از ورق‌ های گالوانیزه گرم مختلفی تولید شده است.

علاوه بر این، با بهره گیری از مفتول‌ های گالوانیزه رابیتس بندی به شکل یک لایه به شبکه فرعی اتصال پیدا می کند. به طور کلی رابیتس توسط کشش عرضی و پرس ورق های فولادی تهیه شده و سپس وارد مرحله برش می گردد. استفاده از رابیتس به طور معمول برای ساخت سقف‌ های کاذب، گچ کاری و گچ بری ها، پوشش دادن تیرآهن و آرماتور، پوشش دادن بتن سیمانی، ترمیم و بازسازی ترک‌ های ساختمانی و کارهای ترمیمی دیگر، دکوراسیون و … می‌ باشد.

استفاده کردن از این محصول جهت اتصال کامل سطح دیوارها و به وجود آمدن یک زمینه مطلوب برای نصب نمودن اجزای تأسیسات برقی و مکانیکی و نهایتا انجام انواع رنگ کاری‌ های سیمانی و گچی، گاها پیشنهاد و اجرا می‌ شود. رابیتس سبب متصل شدن دیوارها شده و از هرگونه ترک ‌خوردگی و جدا شدن آن در کار جلوگیری می کند.

تولید این محصول در ابعاد 240*60 سانتی‌ متر انجام شده و سپس عرضه می‌ شود. این محصول مساحتی بالغ بر 1.44متر را در بر می گیرد که با توجه به تلورانس این میزان معمولاً 1.4متر را در پوشش می دهد و با تقسیم متراژ کار بر عدد یاد شده، تعداد رابیتس مورد نیاز به دست می آید.

 

رابیتس چیست

فرق رابیتس با راویز

رابیتس چیست احتمالا شما با تلفظ عامیانه بسیاری از واژه‌ها روبرو شده‌اید. گاهی برخی واژه‌ها در میان مردم به خودی خود یا برای سادگی تلفظ تغییر می‌کنند و گاهی این امر مردم را به اشتباه می‌اندازد. رابیتس یا راویز دقیقا یک مفهوم دارد و تنها تلفظ آنها باهم تفاوت دارد.

شاید شما به دنبال فرق رابیتس با راویز باشید و متوجه این تفاوت تلفظ نباشید. برخی از افراد علاوه بر این دو، از واژه رابیس نیز استفاده می‌کنند.

انواع دسته بندی رابیتس

رابیتس ساختمانی انواع مختلفی دارد و هریک از آن ها براساس نیاز مشخصی مورداستفاده قرار می گیرند. به طور کلی این محصول به دو صورت زیر دسته ‌بندی می‌ شود:

دسته بندی بر حسب ستون: یک برگ رابیتس معمولا از تعداد مشخص شده ای ردیف تشکیل می‌ شود و بر همین اساس هم آن را نام گذاری کرده اند و 9،11و13 ستون در بازار موجود است..

بر حسب وزن: با توجه به ضخامت ورق مورداستفاده برای تولید رابیتس، وزن محصول مشخص می گردد. و وزنی بین 600 الی 1300 گرم دارد.

 

تعریف رابیتس بندی در ساختمان

به استفاده از شبکه های فلزی این محصول برای ساخت هر نوع سازه، رابیتس بندی می گویند. رابیتس کاری سقف ساده به منظور اهداف متفاوت فنی و ظاهری اعم از موارد زیر صورت می گیرد.

 • ایجاد طرح های زیباسازی سقف ها
 • نورپردازی های پنهان
 • اندودکاری کانال های تونل و تاسیسات
 • ساخت انواع تندیس ها
 • ایجاد سقف کاذب
 • ایجاد هر گونه پلاسترکاری های گچی و سیمانی
 • جلوگیری از ترک خوردگی های سطحی دیوارها و ستون ها

 

رابیتس بندی نما

رابیتس چیست امروزه توجه به نمای ساختمان از لحاظ زیبایی ظاهری و کیفیت و استحکام مصالح مصرفی بسیار مورد توجه می باشد. راویزبندی در نماهای ساختمانی سبب افزایش استحکام و مقاومت آن گردیده و از شکستگی و ترک خوردگی آن جلوگیری می نماید از این رو با استفاده از رابیتس بندی در نماهای ساختمانی می توان از هزینه های اضافی ناشی از تعمیرات جلوگیری نمود. از دیگر مزایای رابیتس بندی نما می توان به ترمیم شکستگی و ترک خوردگی در نما، زیرسازی برای اجرای کامپوزیت و نقش برجسته در نما اشاره کرد. به طور کلی رابیتس بندی با ایجاد زیرسازی مناسب در نما بستری مطلوب را برای چسباندن هرگونه مصالح به آن فراهم می نماید.

برای اطلاع از قیمت رابیتس به مصالح سازه مراجعه فرمایید.

 

رابیتس بندی سقف

سقف کاذب رابیتس یکی از انواع محبوب سقف های کاذب بوده که امروزه طرفداران زیادی را در میان فعالان حوزه ساخت و ساز به خود اختصاص داده است. از جمله مزایای رابیتس بندی سقف ساده می توان به در دسترس بودن مصالح، سرعت اجرای مناسب و ایجاد طرح های متنوع اشاره نمود. رابیتس بندی سقف شامل سه مرحله اصلی اعم از نصب میلگردهای راویز، نصب رابیتس و گچ کاری می باشد. پس از نصب میلگردها، توری رابیتس بر روی آن ها قرار گرفته و جوش داده می شود. در مرحله نهایی نیز گچ کاری جهت حصول سطح یکنواخت انجام می گیرد.

رابیتس چیست؟

رابیتس بندی دور ستون

به دلیل متفاوت بودن جنس آجر با مصالح فلزی در هنگام انبساط و انقباض ممکن است ترک هایی بر روی ستون ایجاد گردد. استفاده از رابیتس بندی دور ستون برای جلوگیری از ترک خوردگی و شکستن ستون های سازه می باشد. این کار امری ضروری بوده و بسیار تخصصی می باشد از این رو لازم است توسط افراد خبره صورت گیرد.

 

کاربرد رابیتس در ساختمان

رابیتس یا راویز امروزه کاربرد زیادی را در ساختمان سازی به خود اختصاص داده به طوری که ساخت سازه بدون این محصول تقریبا امکان پذیر نمی باشد. با این حال امروزه کناف ها جایگزین خوبی برای این محصول معرفی شده اند. برای مطالعه در خصوص تفاوت رابیتس و کناف می توانید به مقاله مربوطه در سایت مرکزآهن مراجعه نمایید. از جمله کاربردهای این محصول مهم می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کاربرد رابیتس در بتن ریزی
 • پوشش دادن کانال های سیستم سرمایشی
 • اجرای دکوراسیون
 • سقف کاذب
 • پوشش دادن تیرآهن ها و آرماتورها
 • ایجاد نوارهای مخفی نور

جمع بندی

به دلیل تولید رابیتس با استفاده از ورق های فولادی، قیمت این محصول به طور مستقیم به قیمت ورق وابسته می باشد. قیمت ورق های فولادی نیز به صورت روزانه براساس عوامل مختلفی تغییر یافته و این عوامل بر نرخ نهایی رابیتس نیز تاثیرگذار می باشند. قیمت رابیتس براساس وزن های مختلف این محصول متفاوت می باشد. لازم به ذکر است که تعداد ستون ‌های اعمال شده تعیین‌ کننده قیمت این محصول نیست چرا که به طور مثال ممکن است وزن 9 ستون فوق سنگین بیش تر از ورق 11 سبک باشد. بنابراین ضخامت ورق ها در نهایت تعیین کننده قیمت رابیتس می باشد.

 

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 3

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

فاطمه جلیلی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *